05/10/2013 -Zwiedzanie Metra

Foto zwiedzanie metra

5 października 2013 r., dzięki naszemu klubowemu koledze Yukselowi Caglarowi, mieliśmyniepowtarzalną okazję zwiedzić budowę II linii warszawskiego metra. Na stacji Rondo Daszyńskiego zobaczyliśmy, jak wyglądają tzw. tory odstawne orazpodstacja zapewniająca zasilanie pociągów metra w prąd elektryczny. Ale prawdziwe emocjeczekały nas na stacji Nowy Świat-Uniwersytet. To najgłębiej położona stacja II linii - jestzbudowana aż 27 metrów pod ziemią! Tam też na własne oczy zobaczyliśmy słynną maszynędrążącą tunele. Ten "pożerający ziemię smok" o wartości ponad 12 mln euro wyposażonyjest w specjalną tarczę, zdolną pokonać piaski, wapienie, iły i skały polodowcowe. Maszynadrąży średnio kilkanaście metrów tunelu dziennie, tworząc wyrobisko o kolistym kształcie.Widzieliśmy też, w jaki sposób wydrążone tunele są obudowywane betonowymi elementami.(To o wiele nowocześniejsza technologia niż ta, która była wykorzystywana przy budowieI linii). Jednocześnie uświadomiliśmy sobie, jak trudna i pełna wyzwań jest praca osóbodpowiedzialnych za budowę metra.